טיפול באמצעות בעלי חיים

טיפול באמצעות בעלי חיים הינו טיפול פסיכותרפויטי המסתייע בבעלי חיים כאמצעי עזר טיפולי ומבוסס על האיכויות המיטיבות של הקשר בין האדם לחיה.

מדוע ולמי טיפול באמצעות בעלי חיים טיפול באמצעות בעלי חיים הינו טיפול פסיכותרפויטי המסתייע בבעלי חיים כאמצעי עזר טיפולי ומבוסס על האיכויות המיטיבות של הקשר בין האדם לחיה. הטיפול מיועד לילדים ובני נוער הסובלים מהפרעות רגשיות והתנהגותיות, נפגעי טראומה וחרדה, הפרעות קשב וריכוז, ליקויי למידה, הפרעות תקשורת, ליקויים במערכות ויסות התחושה, פיגור שכלי ועוד. דרך תגובותיהם של הפונים לטיפול, התנהגותם והשיחות שהם מנהלים עם החיות ועליהן, ניתן ללמוד רבות על משאלותיהם וצרכיהם. עולם בעלי החיים מאפשר מגע עם מגוון תכנים רגשיים טעונים כגון: מיניות, גידול צאצאים, מאבקי כוחות, חולי, מוות ועוד. למטופלים רבים קל יותר להיפתח ולשתף במצוקות וקשיים הקשורים לתכנים אלו דרך הצפייה בהתנהגויות של בעלי החיים ובנוכחותם.

כלי זה פותח ערוץ תקשורת נוסף שאינו בהכרח מילולי דרכו מבטא המטופל את עצמו. ההתעסקות עם בעלי החיים מזמנת מגוון של חוויות באמצעותן ניתן לצפות וללמוד בו זמנית על מרכיבים אישיותיים של המטופל, דפוסים שהוא מביא איתו, חוויות מוקדמות, ייצוגים מופנמים, שיחזור של מערכות יחסים המושלכות על בעלי החיים ועוד.

יתרונותיו של הטיפול הינם בהתאמתו למטופלים שקשריהם הבין-אישיים מוגבלים מסיבות שונות, אולם יש להם צורך בהעתקת יחס ובקבלת משוב רגשי והבעתי מהיר. כל אלה מתאפשרים באמצעות הקשר עם בעלי החיים המספקים חיבה ואהבה בלתי מותנית וקבלתו של ה"אחר" כפי שהוא מבלי לבקרו או לשפוט את התנהגותו ואת תכונותיו. אוירה זו מאפשרת למטופל לחוש פחות מאוים מביקורת ולחשוש פחות מכישלון ואי עמידה בצפיות הסביבה. הטיפול בבעלי חיים דורש דאגה והתייחסות לצרכיו הפיזיים כמו האכלה, ניקיון, טיפוח, אילוף וכדומה. אלו מעוררים ומניעים את הרצון לפעול ואת המוטיבציה שמובילים בסופו של דבר את המטופל לתפקוד טוב יותר, שהרי עשייה ופעילות הינן גורם מרפא רב עצמה כנגד תחושות כמו דיכאון, בלבול, כשלון ותחושת חוסר ערך. הטיפולים מתקיימים במרחב פינת החי הכולל חדר טיפולים סגור ומשק חי פתוח. חדר הטיפולים מכיל מגוון רחב של בעלי חיים כמו: ארנבונים, שרקנים, אוגרים, תוכים, חמוסים, צ'ינצ'ילות ועוד. כל בעלי החיים ידידותיים ומורגלים למגע יד אדם.

החדר מצויד באביזרי משחק ואומנות המאפשרים שילוב בין טיפול במשחק לבין טיפול הנעזר בבעל חיים בדרך שונה ויצירתית. כמו כן מתאפשרת עבודה במשק חי פתוח הכולל חיות משק ועופות.

תהליך הקבלה לטיפול

רוב הטיפולים באמצעות בעלי חיים הם פרטניים ונמשכים 45 דקות. טרם התחלת הטיפול הראשון נערך מפגש בתשלום בין העובדת הסוציאלית של החווה להורי הילד או הנער. במפגש זה אנו מבקשים לקבל מידע על הגורם לפניה וכן כל מידע רלוונטי באשר לרקע הרפואי, ההתפתחותי, הרגשי והמשפחתי הרלוונטי. במפגש נעצב יחד את תכנית הטיפול המתאימה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם. לפגישה מומלץ להביא דוחות מטיפולים קודמים אם ישנם כאלה. הפגישה בנוכחות שני ההורים וללא הילד.

להרשמה

יש למלא את הטפסים הבאים:כרטיס קליטה, ויתור על סודיות רפואית ותקנון. יש להוריד את הטפסים מהאתר בלחיצה על טפסים להרשמה ולהעבירם למזכירות החווה במייל ותקבלו אישור קבלה במייל חוזר, או בפקס 02-6769425 ולהתקשר לטלפון 02-6453573 למזכירות לוודא קבלת הטפסים. כשיגיע תורכם יתקשרו אתכם מהחווה לקביעת פגישה עם העובדת הסוציאלית. למתלבטים איזה סוג טיפול הכי מתאים לילד ניתן להתקשר מראש לעובדת הסוציאלית בטלפון 052-5093045 להתייעצות ללא תשלום.

מבוטחי קופות חולים וביטוחי בריאות פרטיים

מבוטחי מכבי העומדים בקריטריונים של הקופה צריכים להביא לאחר גמר ההרשמה בחווה התחייבות מהקופה.

מבוטחי מאוחדת העומדים בקריטריונים של הקופה צריכים לשלם לחווה מחיר מלא (כיום הוא עומד על 220 ש"ח) ואת ההחזר שהם זכאים לו הם מקבלים מהקופה.

מבוטחי לאומית צריכים לברר מראש אם יש להם זכאות מהקופה.

אין לחווה הסדר עם כללית.

ביטוחי בריאות פרטיים יש לברר מול החברה. הזכאים ישלמו לחווה מחיר מלא (כיום 220 ש"ח), יגישו את החשבונית לחברת הביטוח לקבלת ההחזר המגיע לו.

טיפול בבע"ח ממומן רק ע"י קופת חולים מכבי, ניתן לקבל את הטיפול באופן פרטי עלות הטיפול 220 ש"ח ל 45 דקות, מפגש אחת לשבוע.

Project Gallery